Uszlachetnienie rasy cz. 5

Dla higienisty rasy stanowi wprost tragiczny widok spustoszenie, jakiego na polu sił fizjologicznych naszego gatunku dokonywa nieokiełznana walka osobista o materialną egzystencję. Kapitalizm i militaryzm niesumiennie niszczą i trwonią cenne dobro ludzkiej siły roboczej, bez względu na to, czy cierpi na tym naturalna siła rodu ludzkiego stanowiąca przecież pierwsze niezbędne źródło wszelkiej materialnej i duchowej kultury.

Darwin i jego uczniowie z abstrakcyjnej biologicznej teorii wysnuli dla przeszłości i przyszłości rodu ludzkiego wnioski sprzeczne z rzeczywistością i z głębszym poglądem na zjawiska historyczne i społeczne. „Wina tego błędu spada przede wszystkim na zupełne pomijanie ekonomicznych urządzeń oraz prawodawstwa państwowego opartego przeważnie na dowolności i przemocy. Darwin dał się wprowadzić w błąd abstrakcyjnym i tendencyjnym twierdzeniom Malthusa i naukom ekonomii indywidualistycznej.

Staje on w sprzeczności nawet ze samym sobą. Gdy raz bowiem wyższy postęp widocznie poczytuje za rezultat doboru w walce o byt, w bezpośrednio następującym zdaniu czyni uwagę, że najwyższą cząstkę natury ludzkiej, jej ustrój moralny, innym siłom przypisywać należy.

Comments

 1. Reklama:

  To Cię zainteresuje:

  usługi geodezyjne Łódź
  usługi hydrauliczne 24h Warszawa
  usługi hydrauliczne trójmiasto
  usługi informatyczne Kraków
  usługi komininiarskie kielce
  usługi komornicze Opole
  usługi księgowe Ożarów mazowiecki
  usługi księgowe Piastów
  usługi księgowe Pruszków
  usługi ogrodnicze Bydgoszcz